pomoc@navector.pl
+48 605 600 421

24/7

Na jakiej zasadzie odbywa się dowóz paliwa na drodze?

Obowiązkiem każdego kierowcy ruszającego w trasę jest upewnienie się, że ma w baku wystarczającą ilość paliwa. Na wskaźnik poziomu paliwa kierowca powinien też zerkać zbliżając się do każdej stacji benzynowej. A jednak zdarza się czasem, że przez roztargnienie (albo przez uszkodzony wskaźnik) doprowadza ktoś do sytuacji, w której silnik odmawia współpracy, ponieważ paliwa zabrakło, i już nawet na oparach nie uda się dojechać do najbliższej stacji.

Co trzeba zrobić w takiej sytuacji? To samo, co w przypadku unieruchamiającej samochód awarii, czyli przede wszystkim zadbać o to, aby nie narazić na niebezpieczeństwo ani siebie, ani innych uczestników ruchów drogowego. Po pierwsze, należy więc zjechać (albo zepchnąć samochód) na pobocze lub pas awaryjny Krok drugi to zabezpieczenie auta. Włączamy światła awaryjne, zakładamy kamizelkę odblaskową (nie jest obowiązkowa, ale warto ją mieć), a następnie ustawiamy trójkąt ostrzegawczy w stosownej odległości (na autostradzie i trasie szybkiego ruchu to aż sto metrów).

Jak uniknąć mandatu i zdobyć paliwo?

Pojawić się może pytanie: czy za zatrzymanie pojazdu na autostradzie z powodu braku paliwa dostaniemy mandat? Odpowiedź brzmi: nie. O ile wykonamy wymienione wyżej czynności, a potem skupimy się na tym, aby jak najszybciej ruszyć w dalszą drogę. Powinniśmy zatem udać się w bezpieczne miejsce, czyli na drugą stronę barierek ochronnych, a następnie wykonać dwa telefony. Pierwszy – do zarządcy danego odcinka autostrady, żeby poinformować go o zdarzaniu. Drugi – do pomocy drogowej, która oferuje usługę dowozu paliwa.

Niezależnie od tego, czy jeździmy autem z silnikiem diesla czy benzynowym, i niezależnie od kategorii drogi oraz miejsca, w którym przydarzyła się nam pechowa sytuacja, pomoc drogowa na pewno do nas dotrze. Dostaniemy niezbędne paliwo, a w razie potrzeby, otrzymamy także dodatkowe wsparcie – na przykład awaryjne odpalenie silnika. Jeśli usługę taką obejmuje nasza polisa, wszystko odbędzie się bezgotówkowo.

Na jakie koszty trzeba być przygotowanym w razie holowania auta? Przeczytaj na naszym blogu

Comments are closed.