pomoc@navector.pl
+48 605 600 421

24/7

Co mówią przepisy o holowaniu auta na autostradzie?

Czasami zdarza się tak, że do awarii samochodu dochodzi w najmniej odpowiednim momencie. Mowa tutaj nie tylko o tym, że kierowca pilnie potrzebuje przedostać się do danego punktu, ale również o tym, że auto może odmówić posłuszeństwa w miejscu, w którym trudno je naprawić. Jest to na przykład autostrada. Sytuacja, w której poruszanie się pojazdem na drodze szybkiego ruchu staje się niemożliwe, jest niezwykle stresująca. Czy można holować auto na autostradzie? Co na ten temat mówią przepisy?

Czy można holować samochód na autostradzie? 

Czasami zdarza się tak, że samochód, który odmówił posłuszeństwa na autostradzie, potrzebuje awaryjnego odpalania silnika czy dowozu paliwa. Sytuacja staje się bardziej skomplikowana, jeżeli pojazd trzeba odholować. Kierowcy często nie wiedzą, jak zachować się w takiej sytuacji i gdzie zgłosić się po pomoc. Należy pamiętać, że holowanie samochodów na autostradzie jest zabronione, wyjątkiem są pojazdy do tego przeznaczone.

W praktyce oznacza to, że w przypadku awarii nie wolno dzwonić po pomoc do kogoś znajomego, należy natomiast skontaktować się z firmą, która zajmuje się pomocą drogową i bezpiecznie odholuje auto. Takie zasady są uzasadnione bezpieczeństwem – holowanie auta na drodze, na której pojazdy poruszają się z prędkością sięgającą 140 km/h może zagrażać zarówno holowanemu i holującemu pojazdowi, jak i innym uczestnikom ruchu drogowego.

Jak należy się zachować w przypadku awarii na autostradzie? 

Jeżeli na autostradzie doszło do awarii, kierowca powinien przede wszystkim zachować spokój. W takiej sytuacji najważniejsze jest bezpieczeństwo. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest wezwanie pomocy drogowej, która wyśle na miejsce autolawetę. Jeżeli kierujący nie zna numeru telefonu, może zadzwonić pod numer alarmowy 112.

Oprócz tego samochód powinien znaleźć się na awaryjnym pasie, a kierowca powinien włączyć światła awaryjne i umieścić trójkąt ostrzegawczy w odległości stu metrów od pojazdu. Dodatkowo kierowca i pasażerowie powinni założyć kamizelki odblaskowe i bezpiecznie opuścić pojazd, a następnie zaczekać na pomoc poza barierkami autostrady.

Na jakiej zasadzie odbywa się dowóz paliwa na drodze? Przeczytaj na naszym blogu

Comments are closed.