pomoc@navector.pl
+48 605 600 421

24/7

Kto pokrywa koszty związane z pomocą drogową?

Wypadek samochodowy, wjechanie do rowu z uwagi na niesprzyjające warunki atmosferyczne czy sytuacja, w której silnik odmawia posłuszeństwa, są niezwykle stresujące. W takich momentach kierujący zwykle nie wie, jak się zachować z uwagi na silne emocje, które towarzyszą zdarzeniu. Kluczowe jest oczywiście wezwanie odpowiednich służb w razie potrzeby (przede wszystkim pogotowia ratunkowego, jeśli w wypadku są ranni czy policji). Oprócz tego zwykle niezbędne okazuje się wezwanie pomocy drogowej, która zajmie się holowaniem pojazdu albo udzieleniem niezbędnej pomocy na miejscu zdarzenia. Kto pokrywa koszty związane z jej wezwaniem?

Kto płaci za lawetę, jeśli jesteśmy sprawcą wypadku lub kolizji? 

Istnieje kilka różnych rodzajów zdarzeń drogowych, które mogą wymagać wezwania pomocy drogowej. Najmniej przyjemną z nich jest konieczność wezwania autolawety w sytuacji, w której to my jesteśmy sprawcą kolizji. W takiej sytuacji to, kto zostanie obciążony kosztami związanymi z wezwaniem pomocy drogowej, zależy przede wszystkim od tego, jakie ubezpieczenie samochodu mamy opłacone i czy w jego warunkach została zawarta informacja o darmowym holowaniu samochodu.

W wielu umowach zawarty jest zapis o darmowym holowaniu. Jeśli natomiast ubezpieczając auto, nie wybraliśmy takiego rozwiązania, to może zdarzyć się tak, że koszt holowania będzie musiał zostać pokryty w stu procentach przez kierowcę, który był sprawcą zdarzenia drogowego. Właśnie dlatego warto zabezpieczyć się na takie ewentualności, ponieważ w zależności od tego, jakie skutki będzie miała konkretna kolizja, policja może nie dopuścić pojazdu do ruchu drogowego.

Czy poszkodowany może pokryć koszty pomocy drogowej? 

Koszty związane z wezwaniem pomocy drogowej w razie konieczności awaryjnego odpalania silnika czy pomocy w wymianie koła mogą być poniesione przez właściciela auta albo jego ubezpieczyciela. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku, kiedy jesteśmy poszkodowani. Podczas takich zdarzeń nie powinniśmy się obawiać o koszty, nawet jeśli nie mamy wykupionego darmowego holowania w naszym ubezpieczeniu. W takim przypadku holowanie samochodu odbywa się na koszt sprawcy, co wynika z jego OC. W takich sytuacjach warto również pamiętać o tym, że jeśli pojazd jest wykluczony z ruchu na skutek zdarzenia, to możemy skorzystać z samochodu zastępczego na koszt OC sprawcy wypadku.

Jak należy prawidłowo sygnalizować postój awaryjny? Przeczytaj na naszym blogu

Comments are closed.