pomoc@navector.pl
+48 605 600 421

24/7

Jak należy prawidłowo sygnalizować postój awaryjny?

Podczas podróży samochodem zdarzają się sytuacje, w których konieczne jest awaryjne zatrzymanie pojazdu, mowa tutaj na przykład o wypadku, stłuczce, awarii auta czy braku paliwa. Takie momenty bywają stresujące, a kierowcy starają się znaleźć rozwiązanie problemu jak najszybciej. Jednak jedną z ważniejszych kwestii, o których należy pamiętać, jest bezpieczeństwo, czyli odpowiednie zasygnalizowanie postoju awaryjnego. O takim obowiązku stanowi artykuł 50. kodeksu drogowego. Kiedy i w jaki sposób to zrobić?

W jakich miejscach należy sygnalizować postój awaryjny? 

Kierowcy są zobowiązani do sygnalizowania postoju awaryjnego pojazdów silnikowych oraz przyczep.  Trzeba to zrobić zarówno w razie wypadku, jak i uszkodzenia. Należy to zrobić na drogach twardych, w tym również na autostradach i drogach ekspresowych. Kierowcy mają obowiązek sygnalizować postój awaryjny, oczekując na autoholowanie albo naprawę także poza obszarem zabudowanym w sytuacji, w której pojazd stoi na poboczu, ale nie jest widoczny z odpowiedniej odległości oraz na jezdni i w obszarze zabudowanym w sytuacji, w której samochód znajduje się w miejscu, w którym postój jest zabroniony.

Jakie są zasady sygnalizowania postoju awaryjnego? 

Jeżeli dojdzie do wypadku albo awarii samochodu to kierowca jest zobowiązany do zasygnalizowanie postoju awaryjnego w sposób odpowiedni dla miejsca, w którym doszło do zdarzenia. Oczekując na dowóz paliwa, autopomoc czy przyjazd odpowiednich służb należy:

  • na autostradzie i drodze ekspresowej – włączyć światła awaryjne (lub pozycyjne, jeżeli pojazd nie jest wyposażony w awaryjne), ustawić trójkąt ostrzegawczy w odległości co najmniej stu metrów za pojazdem na jezdni albo poboczu – zależnie od tego, gdzie stoi pojazd,
  • na obszarze zabudowanym – włączyć światła awaryjne (lub pozycyjne, jeżeli pojazd nie jest wyposażony w awaryjne) i ustawić trójkąt ostrzegawczy zaraz za pojazdem albo na nim (na wysokości nie większej niż jeden metr)
  • poza obszarem zabudowanym – włączyć światła awaryjne (lub pozycyjne, jeżeli pojazd nie jest wyposażony w awaryjne) i ustawić trójkąt awaryjny w odległości od 30 do 50 metrów za pojazdem.

Warto pamiętać, że sygnalizowanie postoju awaryjnego jest ważne ze względu na bezpieczeństwo, a oprócz tego zaniedbanie tego obowiązku grozi mandatem i odholowaniem pojazdu przez policję.

Co mówią przepisy o holowaniu auta na autostradzie? Przeczytaj na naszym blogu

Comments are closed.