pomoc@navector.pl
+48 605 600 421

24/7

Jak zapewnić bezpieczeństwo pasażerom podczas awarii pojazdu?

Wypadki i awarie samochodów podczas podróży zdarzają się bardzo często. W wielu przypadkach są powodem ogromnego stresu zarówno dla kierowcy, jak i dla pasażerów. Niezależnie od tego, co jest przyczyną awarii, należy pamiętać o prawidłowym zachowaniu na drodze podczas tej niecodziennej sytuacji. Znajomość zasad ma ogromne znaczenie dla zachowania bezpieczeństwa kierowcy, pasażerów, a także innych osób poruszających się po drogach.

W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo pasażerów podczas awarii auta?

Pierwszym krokiem do zapewnienia bezpieczeństwa pasażerom jest odpowiednie oznaczenie pojazdu. Należy przetoczyć go na pobocze, pas awaryjny lub inne miejsce, gdzie nie będzie przeszkadzał innym kierowcom. Dodatkowo należy uruchomić światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy w odległości dostosowanej do konkretnego rodzaju drogi. Bardzo ważne jest, aby pasażerowie w miarę możliwości opuścili pojazd i zatrzymali się w bezpiecznym miejscu – na przykład za barierkami. Pozwoli to uniknąć potrącenia przez inny pojazd.

Każdy z pasażerów samochodu, który uległ awarii, powinien założyć kamizelkę odblaskową. Dzięki temu będą oni lepiej widoczni dla innych użytkowników drogi. Gdy pasażerowie będą zgromadzeni w bezpiecznym miejscu, należy wezwać pomoc drogową, która odholuje pojazd do najbliższego warsztatu lub na wskazane przez kierowcę miejsce. Pomoc drogową można wezwać za pomocą własnej komórki lub w przypadku autostrady – korzystając z telefonu w pomarańczowej budce.

Jakie jeszcze czynniki mogą wpłynąć na bezpieczeństwo pasażerów?

Problemy z samochodem mogą wprowadzić nerwową atmosferę, która może doprowadzić do spięć. Z tego też powodu kierowca musi zachować spokój i jasno przekazywać polecenia. Dzięki temu wszyscy pasażerowie wrócą do swoich domów cali i zdrowi.

Comments are closed.