pomoc@navector.pl
+48 605 600 421

24/7

Co należy wiedzieć o holowaniu aut lawetą?

Holowanie pojazdu to usługa, z której korzysta się nie tylko w momencie wypadku drogowego, to pomoc w wielu sytuacjach dnia codziennego. Dziś zajmiemy się właśnie tematem holowania aut lawetą. Odpowiemy na pytania, które najczęściej zadają sobie nasi kierowcy, którzy w różnych sytuacjach muszą skorzystać z pomocy autolawety. Co dobrze jest wiedzieć o holowaniu aut lawetą?

Kto może holować auta lawetą?

Do holowani pojazdów służą różnego rodzaju pojazdy, czasem przyczepy holownicze. Jedne wymagają posiadania podstawowych uprawnień kierowania pojazdami kat. B, inne można prowadzić, wyłącznie mając konkretne uprawnienia. W przypadku awarii auta najprostszym sposobem przemieszczenia pojazdu do najbliższego mechanika, czy na stację paliw, jest holowanie samochodu przy pomocy linki holowniczej. To rozwiązanie jednak jest dobre tylko w niektórych przypadkach, a do tego nie zawsze spotkamy na drodze kierowcę, który holował kiedykolwiek pojazd. Holowanie pojazdów bowiem wymaga odrobiny wiedzy i doświadczenia, odpowiednich pojazdów.

Dlaczego nie transportować auta samodzielnie?

Transport aut opiera się głównie na właściwym umocowaniu pojazdu, nierzadko potrzebna jest pomoc drugiej osoby. W przypadku, jeśli żadna z osób nie ma odpowiedniego doświadczenia, praktyki o usterkę nie trudno. Niewłaściwe zamocowanie auta na lawecie jest nie tylko niebezpieczne dla samego pojazdu na lawecie i kierowcy lawety, ale także dla pozostałych uczestników drogi.

Na początek warto wiedzieć, że uprawnienia niezbędne do ciągnięcia lawety zależą od łącznej masy zestawu holującego. W przypadku jazdy samochodem ciągnącym naczepę należy mieć prawo jazdy kategorii B+E lub B96, tylko czasem wystarczy kategoria B. Największe możliwości daje posiadanie uprawnień kategorii B+E. Prawo jazdy tej kategorii pozwala na prowadzenie zestawu pojazdów do 7 ton, przy czym maksymalna waga przyczepy to 3,5 tony, o ile jest ona zaopatrzona w osobny hamulec. W przeciwnym przypadku, gdy mamy tylko hamulec najazdowy maksymalna waga przyczepy nie może dla samochodu o wadze trzech i pół tony przekroczyć 2630 kg. Istotną kwestią w przypadku holowania pojazdów są też pewne ograniczenia techniczne, którym podlegają auta holujące inne pojazdy mechaniczne. Jednym z nich jest zasada proporcji holowania, z której jasno wynika, że ze względów bezpieczeństwa wszystkich użytkowników drogi pojazd słabszy nie powinien holować cięższego pojazdu.

Ustaw auto na lawecie – umocuj je

Holowanie auta na lawecie, od samego początku musi odbywać się w zgodzie z pewnymi zasadami bezpieczeństwa, wynikającymi zarówno z przepisów prawa, jak i zasad fizyki. Auto holowane powinno odpowiednio odciążać przód lawety, tj. około 10% masy lawety z załadunkiem powinno spoczywać na haku. Mocowanie pojazdu powinno również odbywać się według konkretnych wytycznych. Ustawiony pojazd na lawecie zwykle blokuje się pasami nakładanymi na 3 lub 4 koła, koniecznie pamiętając o sprawdzeniu i dokładnemu zamknięciu klamer. Przy czym jeszcze raz powtórzmy zasadę proporcji holowania. W przypadku autolawety rzeczywista masa przyczepy nie powinna przekraczać jej rzeczywistej masy.

Sprawna laweta to bezpieczna laweta

Laweta tak jak każdy pojazd uczestniczący w ruchu drogowym musi być sprawna. Kluczową sprawą jest sprawny hamulec najazdowy i oświetlenie. Laweta musi być widoczna na drodze. Używane pasy mocujące muszą mieć homologację i nie mogą nosić śladów zużycia mechanicznego. Poruszając się po drogach autolawetą, należy pamiętać, iż standardowe lawety na drogach jednojezdniowych nie mogą poruszać się szybciej niż 70 km/h, a na drogach dwujezdniowych, ekspresowych i autostradach prędkość autolawety musi być niższa niż 80 km/h.

Co zrobić w przypadku braku paliwa na autostradzie? Przeczytaj na naszym blogu

Comments are closed.